Diagnóza z jazyka

Úvodem k diagnostice z jazyka

To, co lze z pohledu na jazyk ohledně zdravotního stavu člověka "vyčíst", se týká víceméně jen stavu trávicího ústrojí. Jedná se tedy spíše o orientační posouzení stavu trávicího traktu než o diagnosu v užším slova smyslu. Pak je tu ještě jeden důležitý bod. Vzhled jazyka se někdy poměrně rychle mění, především jeho povlak a v něm existující mapovité skvrny, které nejenže mohou přechodně mizet a zase objevovat, ale mohou se i "stěhovat". Interpretace aktuálně viditelného stavu jazyka je podle mě (už jen z tohoto důvodu) pouhým nástřelem, jakým směrem dál uvažovat. V žádném případě to pacientem nemá být chápáno jako náhrada standardně medicínské klinické, přístrojové a laboratorní diagnostiky. Tento aspekt má mít před očima ten, kdo jazyk posuzuje, zrovna jako ten, kdo jeho posudek čte. Ještě jedna poznámka k porozumění obrázků fotogalerie. V popiscích užívaný pojem "fakticky oslabená funkce" určitého orgánu v mém pojetí není diagnosou, ale alternativně diagnostickým odhadem, k němuž němečtí alternativní lékaři a léčitelé během mnoha let dospěli empirickým pozorováním. Laboratorní hodnoty mohou být v době posuzování jazyka v normě. Jako chorobné se mohou ukázat až po delší době od vystavení/vyslovení alternativně diagnostického posudku. K porozumění informací obsažených ve fotogalerii by měla přispět i připojená orgánová mapka.

Příklady z praxe

Obrázek 1, 2, 3, 4

Obr. 1)   Silný, stálý bílý povlak jinak zdravého člověka v nejlepších letech. Není vysloveně nemocný, ale má různé přechodné subjektivní potíže spočívají. Ty spočívají v občasném silném nadýmání a v tlaku v horní polovině břicha. Plynatost mu někdy způsobí i tlukot srdce s občasným pocitem lehké dušnosti. Otisky zubů jsou po obou stranách. Ty vlevo – spolu s bílým povlakem – svědčí pro špatnou funkci slinivky. Ty vpravo mluví pro ne zrovna optimální funkci jater s občasnou únavností a spavostí. Závěr – typický jazyk člověka s typickými civilizačními zdravotními problémy.

Obr. 2)  "Černý" jazyk znamená předzvěst vážných onemocnění v budoucnosti a nízkou imunitu. Je únavnost a jsou časté infekce. Zarudlá špička jazyka svědčí pro zánět žaludeční sliznice (gastritis). Nositel tohoto jazyka trpí pálením žáhy a říháním.

Obr. 3)  Poměrně hluboké otisky zubů (způsobené dlouhodobým otokem jazyka) jsou po obou stranách jazyka. Vpravo mluví (pro případně skrytou) poruchu funkce jater a žlučníku, vlevo pro zhoršenou funkci slinivky a žaludku. Důsledkem zhoršené funkce jmenovaných orgánů je horší trávení s možnou tvorbou plynu ve střevě a také zmíněný otok jazyka. Zarudlá špička jazyka značí zánět nebo chronické podráždění žaludeční sliznice, takzvanou gastritis, jejíž intenzita může vlnovitě kolísat a zarudnutí špičky jazyka také.

Obr. 4)  Jazyk je bíle povlečen, což alternativnědiagnosticky znamená, že slinivka pracuje hůře, ačkoli to biochemické vyšetření evtl. nezachytí. Pravý okraj vykazuje jakési "vyklenutí" v místě, kde nějaký zub tlačí na lehce oteklý jazyk. Skvrna uprostřed jazyka se nazývá "glossitis rhomboidea mediana". Alternativně diagnosticky svědčí pro určitý stupeň nervozity a duševní nevyrovnanosti nositele. Ale standardní medicína toto znamení neuznává a kroutí nad ním hlavou. Je lepší se na jeho význam lékaře ani neptat. Tak či onak, nositelé uvedených znaků bývají únavnější, nervózní, trpí plynatostí a tlakem v nadbřišku či dalšími "neurčitými" subjektivními potížemi.

Obrázek 5, 6, 7, 8

Obr. 5)   Jazyk člověka s rozvinutou cukrovkou. Zarudlá barva a otok svědčí pro celkově horší zdravotní stav. Trojúhelníkovitý defekt uprostřed jazyka vpředu je znakem porušené funkce slinivky, která svými výměšky přímo ovlivňuje trávení a v neposlední řadě i "špatné" zpracování cukru. Podobný vzhled jazyka může cukrovce předcházet mnoho let předem. Tak může vnímavého pozorovatele na chorobu s velkým časovým předstihem upozornit.

Obr. 6)   Políčkování a rýhování jazyka hovoří pro duševní labilitu a jistý druh ustrašenosti. Případné další tělesné potíže jsou (ve smyslu psychosomatiky) způsobeny touto duševní nevyrovnaností. Ta se – na rozdíl od orgánových změn – dá (vy)léčit. Pak se zlepší i funkční tělesné problémy, které bývají také vratné. Ženy s tímto typem jazyka trpívají poruchami menstruace.

Obr. 7)   Jemné příčné rýhování jazyka po stranách značí psychickou labilitu se sklonem k trémě, nejistotě a přecitlivělosti. Jemný povlak v zadní polovině jazyka naznačuje, že bakterie v druhé polovině délky střeva jsou v nepořádku. Jedná se o kombinaci dvou znamení. Znak rýhování jazyka mluví pro psychasthenii a tento druh povlaku je znamení tzn. kvasné dyspepsie střeva a svědčí pro zažívací potíže. Podle jazyka zatím ve hře nejsou orgánové změny, nositel uvedených znaků i potíží se jich může "zdravou" stravou, životosprávou nebo třeba jógou v průběhu doby i zbavit.

Obr. 8)   Je tu kombinace několika znaků. Příčné rýhy levého okraje jazyka značí nervozitu a duševní labilitu, lehce šikmé početné a hluboké rýhy "sbíhající" se v tzv. střední brázdě jazyka je typické znamení poruchy funkce slinivky, potenciálně již nevratné. Skvrna v pravé polovině mluví pro hormonální nerovnováhu jejího nositele, vůbec pokud se skvrna "nestěhuje". Jde-li o ženu, užívání hormonální antikoncepce by si měla dobře uvážit.

Obr. 9, 10, 11, 12

Obr. 9)   Zdánlivě "nenápadný" jazyk. Větvičkovité rýhy vybíhající ze střední brázdy na hřbetu jazyka znamenají omezení funkce slinivky. Jelikož jsou rýhy utvořeny příčně, jde tu o změny vratné. Jedná se zde o typicky "slinivkový" jazyk, toho času bez povlaku. Pacient trpí pouze občasným tlakem v nadbřišku a různými přechodnými trávicími potížemi (zatím) ve smyslu nepříjemných pocitů. Laboratorní nálezy jsou negativní.

Obr. 10)   Rýhy jsou s dlouhou osou jazyka podélné, což svědčí pro orgánové a částečně již nevratné postižení slinivky. Laboratorní jsou zatím přesto nezměněné. Avšak hladina krevního cukru "kolísá", ale její zvětšující se výkyvy směrem "nahoru" ve svém souhrnu směřují k pozdější cukrovce. Jazyk je celkově lehce oteklý, ukazuje to na sklon k hromadění vody v těle a k otokům dolních končetin. Nositelé uvedených znamení by měli s pomocí diabetologa v pravidelných intervalech nechat měřit tzv. dlouhý cukr a pokud možno spolehlivě vyloučit plíživý vznik cukrovky. Mělo by se myslet i na ledviny a jejich funkci.

Obr. 11)   Tento obraz hřbetu jazyka by měl vést k podezření na nedostatek vitamínů B1, B2, B6, B12 a také na nedostatek zinku, železa a kyseliny listové. Chudokrevnost je možná, nositelé tohoto jazyka mívají sklon k vysychání sliznic, k pálení a celkové bolestivosti jazyka.

Obr. 12)   Hřbet jazyka dělá "suchý" dojem. Tak tomu také je. Příjem tekutin nositele znamení tohoto jazyka je nedostatečný, sliny jsou převážně husté a lepivé. Lehce zarudlá špice prozrazuje (aktuálně) podrážděnou žaludeční sliznici, tzv. gastritis. Větvičkovitá rýha v přední polovině jazyka ukazuje na možné omezení funkce slinivky.

Obr. 13, 14, 15, 16

Obr. 13)    Rudě tečkovaný, tzv. "jahodový" jazyk, je spolehlivým důkazem faktického nedostatku vitaminů skupiny B-komplexu a pravděpodobné nadměrné spotřeby cukru ve formě sladkostí, kokakoly apod. Vídává se u dětí, v dnešní době bohužel stále častěji. Kombinace tohoto znaku s tělesnou nadváhou je u dětí příznačná. Průvodním jevem bývá i časná kazivost zubů s plombami už ve školním věku. Zarudlá špička je známkou (občas přechodně) podrážděné žaludeční sliznice, jejíž výskyt je taktéž možný již u dětí. Třeba se pozorně dívat.

Obr. 14)   Hřbet jazyka je nápadně hladký a zarudlý. Je to výraz významného nedostatku nejen vitaminů, ale i železa a zinku, na což se myslí zřídka. Pálení bývá přítomno, nicméně stav se dá léčit náhradou chybějících látek a je do velké míry vratný. Někdy se mluví o tzv. "lakovém jazyku". Laboratorně prokázaný velký deficit vitaminů lze hraničně považovat za "definované" onemocnění. Léčení, respektive pokus o zmírnění potíží, je v rukou odborných lékařů a biochemických laboratoří.

Obr. 15)   Mapovitý jazyk, lingua geographica. – příznak nedostatku ženských hormonů s psychickou labilitou, vůbec pokud se skvrny stěhují, což je u takových jazyků téměř pravidlem. Bývá i sklon k tzv. "jahodovému jazyku" s podezřením na velkou spotřebu sladkostí a významné deficity různých vitaminů a stopových prvků. Nositelky tohoto znamení trpívají zažívacími a nezřídka i diversními gynekologickými poruchami a "nepříjemnými pocity" v oblasti pánevních orgánů. Ve hře můře být i hormonální nerovnováha způsobená o něco vyšší hladinou mužských hormonů.

Obr. 16)   Na pravé zadní polovině jazyku je poměrně ostře ohraničená skvrna, která se nestěhuje. To je třeba odlišit od tzv. "mapovitého jazyka", na kterém se skvrny stěhují a velikostně mění, jsou "labilní" a svědčí i pro psychickou labilitu jejich nositele. V případě neměnné shora popsané skvrny jde o znak (případně jen přechodně) omezené jaterní funkce, pravá strana jazyka je strana "jaterní". Po případném zlepšení jaterní funkce (např. pod vlivem silymarinu, detoxikace, alkoholové abstinence) může skvrna někdy i zmizet. Zde zobrazený jazyk má na víc i nažloutlý povlak svědčící pro špatnou funkci žlučníku. Objektivní vyšetření mohou zůstávat dlouho negativní. Inkriminované znamení na jazyku může být chápáno jako impuls k preventivní změně životosprávy, a to roky před vznikem nějaké skutečné nemoci.

Obr. 17, 18, 19, 20

Obr. 17)   Ke straně uhýbající jazyk je znamením prodělané, někdy i nerozpoznané lehčí mrtvice. U mladých lidí to bývá znamení taktéž často nerozpoznaného chronického zánětu středního ucha. V pozdním věku – v souvislosti s možnou tendencí k mrtvici - se na oční duhovce občas vyskytne i pouhým okem viditelný tzv. tukový kroužek, jenž duhovku obkružuje. Ten pak znamení "uhýbajícího" jazyka a podezření na možnost vzniku náhlé mozkové cévní příhody značně zesiluje. Pokud se na jednom nositeli sejdou a rozpoznají obě znamení, měl by to být silný popud pokusit se "na poslední chvíli" změnit životosprávu a stravování.

Obr. 18)   Na hřbetu jsou vidět malé bílé skvrny jež nelze setřít. Říká se jim leukoplakie. Jejich příčinou je celkově snížená imunita. Jde o středně vážné negativní znamení ohledně zdravotního stavu jejich nositele. Přítomné naznačené políčkovaní, zarudnutí, a především vyhlazení hřbetu jazyka prozrazuje současný nedostatek vitaminů skupiny B-Komplexu. Leukoplakie, pokud je standardní medicína jako takové označí, by měly být sledovány odbornými lékaři. Mohou být předzvěstí velmi vážných zdravotních problémů, které "při ignoranci" těchto skvrnek mohou případně vzniknout.

Obr. 19)   Hřbet jazyka je poset červenými tečkami. Jde o tzv. "jahodový jazyk", výraz velké konzumace sladkostí a nedostatku vitaminů skupiny B-komplexu. Otisky zubů po stranách – zde vpravo - jsou způsobeny lehce omezenou funkcí jater, která (spolu se slinivkou) nejsou schopna beze zbytku zvládnout "příval cukru". Pozitivní pro jeho nositele je fakt, že jazyk není potažen povlakem. Změny jsou po změně životosprávy a po odstranění deficitu vitaminů vratné. Obrázek představuje typický jazyk mladého pře-civilizovaného člověka dnešní přebytkové společnosti.

Obr. 20)   Žena, 20 let, foto z r. 2011. Výrazné oboustranné otisky zubů na okrajích jazyka signalizují eventuálně významně sníženou funkci jater a slinivky. Tu lze s nemalou jistotou předpokládat i při případně negativním biochemickém nálezu. Přítomné červené tečky na hřbetu ve smyslu jahodového jazyka mluví pro vysokou spotřebu sladkostí a cukru vůbec, a také pro faktický deficit vitaminů skupiny B-komplexu. Nositelkou znamení udávané potíže jsou věku nepřiměřené – stálá únava, vlnovitě se zhoršující bolesti v zádech a v neposlední řadě nezřízená chuť na sladké. Mimo koláčů a sušenek sní pacientka zhruba jednu bonboniéru obden. Paní I. J. je predisponovaná pro pozdější vznik hned několika civilizačních nemocí. Ze srdce jí přeji, aby v době vzniku těchto řádků (2023) na tom byla zdravotně lépe nebo alespoň tak, jak na tom byla v době vzniku fotografie jazyka.

Obr. 21, 22, 23, 24

Obr. 21)   Pacientka M.N., 45 let. Jazyk je oteklý, rýhovaný, povleklý, otisky zubů jsou oboustranné. Nález mluví pro postižení slinivky, jater a sleziny. Udaná hlavní potíž ze strany trávicího ústrojí je zácpa. Jazyk samotný pálí, což omezilo její někdejší velkou chuť na ostré. Pacientka přes nejrůznější život znepříjemňující potíže kouří stále 2 cigarety denně. Chrup sestává z poloviny z kovových náhrad. Pro většinu jejích potíží se nenašla příčina, hrozí jí invalidní důchod. Přesto kouří dál. Navíc je značná pohmatová citlivost kolem pupku svědčící pro možnou již existující, dosud nerozpoznanou skutečnou nemoc.

Obr. 22)   Pacientka K.N., 50 let, přišla pro bolesti v zádech. Navíc byly občasné bolesti v levém podbřišku. Hřbet jazyka vykazuje šikmé rýhy vycházející z rozšířené střední brázdy. Špička je zarudlá, je vidět i ohraničený bílý povlak. Znamení na jazyku hovoří pro špatně fungující slinivku. Klientka pila dříve mnoho černé kávy a holdovala sladkostem. V levém podbřišku je výrazně pohmatově bolestivý bod, jenž podezření na rozličné poruchy zažívacího traktu dodatečně podtrhuje.

Obr. 23)   R.R., 30 let, muž. Vidět je zřetelný bílý povlak a červené skvrny ve smyslu "jahodového jazyka" značícího deficit vitaminů B-komplexu. Lehce zarudlá špička jazyka mluví pro podráždění žaludeční sliznice, tzv. gastritidu. Pacient trpí lehkou depresí, nespavostí a zánětem střevní sliznice, pro nějž nebyla nalezena přesná diagnóza. Pacient léta konzumoval sladkosti a ostrá jídla. Přítomná je i pohmatová citlivost vpravo od pupku dokládající možnou orgánovou poruchu trávicího traktu.

Obr. 24)   Pacient L.D., 30 let. Jazyk je slabě bíle povleklý a je zvětšený s výraznými otisky zubů vlevo. Střední brázda je rozšířená. Taktéž vlevo od ní je červenavá skvrna na "slinivkové" straně jazyka. Přítomná je i zarudlá špička jazyka vždy spolehlivě svědčící pro aktuálně přítomný zánět žaludeční sliznice. Červené "tečky" ve smyslu tzv. jahodového jazyka dokládají nedostatek vitamínů B-komplex. Alternativně diagnostickému nálezu na jazyku odpovídá fakt, že pacient přes svůj nízký věk trpí nejrůznějšími potížemi a v podstatě stále stoná. Pohmatově ho břicho bolí "skoro všude". Ani stolice není v pořádku. Pro zdravotní problémy musel přestat se sportem i se společenským životem. Své dietní chyby bagatelizuje.

Obr. 25, 26, 27, 28

Obr. 25)   Paní B.C., 50 let. Má oschlý jazyk se silným povlakem. Střední brázda je o něco širší než by měla být, což mluví pro vakovitě "rozšířené střevo". Pro toto podezření mluví i fakt, že v jejím levém podbřišku se dalo vyhmatat tuhé, válcovitě změněné střevo působící dojmem "gumové hadice". Tento nález svědčí pro chronický zánět a pro možné výchlipky střevní, tzv. divertikly. Pacientka kdysi silně kouřila a přes den málo pije. Paní B.C. se překvapivě vůbec necítí nemocná, přišla ze zájmu o "alternativní diagnostiku". Nicméně pokud své tlusté střevo nepodrobí důkladnému gastroenterologickému vyšetření, o její subjektivní pocit zdraví v budoucnosti může přijít.

Obr. 26)   Pacient W.W., 55 let, muž. Má bíle, takříkajíc slinivkově povlečený jazyk se zarudlou špičkou a s otisky zubů oboustranně. Střední brázda je mírně rozšířená, vlevo od ní se nachází "mapovitá" skvrna. To vše mluví pro jednoznačné funkční potíže především slinivky, ale i jater, žaludeční sliznice a (pacientem udaného) duševního stavu. Chrup je špatný, množství kovových náhrad je pro soubor pacientových problému typické. Udané potíže jako nadýmání, nechutenství, říhání, žáha s občasným průjmem se lze přičíst dlouholetému postižení prakticky celého trávicího traktu včetně prokázaných žaludečních vředů a potvrzeného tvrdnutí jater. Extrémní a bolestivá plynatost odpovídá postižení významnému poškození slinivky. Duševně se pacient sám pokládá za "rozkolísaného", což koreluje s přítomností mapovité skvrny na hřbetu jazyka.

Obr. 27)   Pacientka H. C., 54 let, obézní. Léta letoucí plazí jazyk ke straně a má na něm stabilní dobře viditelný bílý slinivkový povlak. Omezení funkce slinivky je nasnadě. To pak s velkou pravděpodobností podmiňuje pacientčino silné nadýmání a nejrůznější zažívací potíže. Opakovaně prodělala záněty středního ucha, pro které je asymetrické plazení jazyka typickým a spolehlivým znamením. Důvodem pro asymetrické plazení jazyka by však mohla být i nerozpoznaná (lehčí) mrtvice. Tu však pacientka vehementně popírá, zrovna jako příjem sladkostí, čemuž lze při její postavě těžko věřit. Tak či onak, pacientka je jak podle stavu jazyka, tak s ohledem na tělesnou konstituci k poruchám prokrvení mozku takříkajíc "předurčena". To jí bylo šetrně naznačeno, o preventivních opatřeních byla důkladně poučena. Sladkostí a tučných jídel, jak je nabízí klasická česká kuchyně, se prý ale nevzdá.

Obr. 28)   Pacientka M. B., 36 let. Jazyk pokryt bílým povlakem se skvrnami v místech, kde povlak chybí. Svým způsobem jde o mapovitý jazyk, jehož skvrny jsou v momentě vzniku fotky početnější vpravo, tedy na straně jaterní. Otisky zubů pak jsou na levé, tedy na "slinivkově-žaludeční" straně. Hlavní potíží jsou únava a bolesti kloubů, proti nimž asi tři roky užívá silné léky s řadou vedlejších účinků, které funkci obou hlavních tělesných "chemických továren", jater a slinivky, značně poškodily. A ještě něco. Několik let před začátkem svých potíží byla svědkem toho, jak její sestra onemocněla vážnou chorobou lupus erytematodes, což ji duševně dlouhodobě rozložilo. Právě pro stavy duševní lability a depresivního ladění je mapovitý jazyk (lingua geographica) poměrně spolehlivým příznakem.

Obr. 29, 30, 31, 32

Obr. 29)   Pacientka R. P., 55 let. Na jinak spíše hladkém povrchu hřbetu jazyka jsou vidět větvičkovité rýhy vycházející z málo vyjádřené střední brázdy, znamení funkčního omezení slinivky. Je tu i jemný, bílý "slinivkový" povlak. Po obou stranách jazyka jsou vidět otisky zubů na jeho okraji, výraznější vpravo. Pacientka si stěžuje na tinnitus, únavu, plynatost, záchvatovitou chuť na sladké a na nikotin. Obojímu nemůže přes všechnu snahu odolat. Na břiše je značně pohmatově i poklepově citlivý bod několik centimetrů vlevo od pupku, jehož příčinou může být právě choroba slinivky, případně i dvanáctníku. Celkově se zde jedná o "jaterně-slinivkovou" problematiku. Pro ni svědčí nález viditelný na jazyku a zmíněná zdravotní problematika. Únava jde na vrub omezení funkce jater, záchvatovitá chuť na sladké lze přičíst kolísající funkci slinivky. Pomohl by silymarin a přísná stravovací disciplína, o odvyknutí nikotinu ani nemluvě.

Obr. 30)   Pacientka J. L., 48 let. Oboustranné dobře vyjádřené otisky zubů obou okrajů jazyka svědčí (alternativně medicínsky) jasně pro omezenou funkci slinivky a jater. Pacientka udává nejen kloubní potíže, ale také úpornou zácpu a nadměrnou únavu. Je to právě únava, která je pro omezenou funkci jater příznačná. Ve hře jsou i stravovací zlozvyky jako "masivní dosolování" jídel a nezřízená chuť na ostré. Obojí pacientka vidí jako drogovou závislost, od níž se není schopná odpoutat. Stále přítomný jemný bílý povlak je povlak slinivkový, potažmo "nikotinový".

Obr. 31)   Pacient A. B., 34 let. Jazyk je zarudlý a je rýhovaný s otisky zubů oboustranně. Zarudnutí je silnější v přední části hřbetu jazyka. Početné rýhy jsou jak příčné, tak podélné a šikmé. Ty první svědčí pro orgánové postižení funkční a (relativně) vratné, ty druhé pak pro postižení tkání orgánů - zde jater a slinivky – pro změny spíše nevratné. Pacient udává že je duševně labilní, že trpí nezapříčiněným strachem (anxiositou), pálením žáhy (pyrosou) a nepřiměřenou únavou. Přítomna je silná pohmatová bolestivost pod dolním koncem hrudní kosti – pod mečíkem. Interpretace nálezu na jazyku. Jde o "jaterně-slinivkový" jazyk, který je zde příznakem funkčního i organického postižení jater a slinivky provázeného, a možná i způsobeného, nervovou labilitou a anxiositou pacienta. V tomto případě je těžké rozlišit příčinu a následek. Může se jednat o tzv. bludný kruh, kdy anxiosita zhoršuje různá orgánová poškození a ta pak dál zhoršují či udržují anxiositu.

Obr. 32)   Pacientka Q. R., 34 let. Vidět jsou výrazné oboustranné otisky zubů svědčící poměrně jasně pro nezanedbatelné omezení funkce slinivky i jater, které však nemusí být laboratorně doložitelné. Pro funkční postižení jater určitě mluví pacientčina nadměrná únava, kterou "nezdravá játra" typicky způsobují. Na hřbetě jazyka je dále i dlouhodobě přítomný difusní jemný bílý povlak a také červené tečky, které jsou spolehlivým příznakem faktického nedostatku vitaminů B-komplexu. Konzumaci sladkostí pacientka popírá. Pokud je to pravda, pak mohou být ve hře např. střevní výchlipky (divertikly) a s nimi spojené masivní osídlení střevního traktu nesprávnými bakteriemi (střevní dysbiosa). Lehce zarudlá špička jazyka je poměrně spolehlivým znamením zánětu žaludeční sliznice (gastritis), ať již momentálního nebo dlouhodobého.

Obr. 33, 34, 35, 36

Obr. 33)   Pacient N. S., 30 let. Jazyk se silným nepravidelným povlakem a s otisky zubů přední časti jazyka. Před několika lety po nějaké záhadné horečnaté "chřipce" onemocněl silnými bolestmi a dle jeho slov i ztuhnutím krční páteře, takže v době vzniku snímku hlavu téměř neotočí. Dlouhodobě bere salazopyrin a občas při akutním zhoršení i brufen, obojí prý bez efektu. Medikaci kupodivu snáší bez větších žaludečních potíží. Přes tento masivní přívod "léčebné chemie" pije 3 piva denně a k tomu vykouří 20 cigaret. Hlavu ke straně skoro neotočí, přesto jezdí autem, zpětné zrcátko prý stačí. Břicho je až na mírnou pohmatovou citlivost v levém podbřišku prakticky bez nálezu. Celkový dojem z jazyka: diskrétní nepravidelný povlak je typický jak pro nikotinisty, tak pro lidi dlouhodobě užívající protizánětlivé léky nebo kortikoidy. Otisky zubů svědčí pro zhoršenou funkci slinivky a jater, která od svého pacienta dostávají po všech stránkách "zabrat". Na to, co mají tyto orgány takříkajíc za sebou, není stav pacienta ani jeho jazyka až tak zlý. Otázka zní, jestli to pivo a nikotin musí být a jak dlouho mu jeho dosud poměrně stabilizovaný zdravotní stav vydrží. Komu není rady, tomu není pomoci.

Obr. 34)   C. D., chlapec, 9 let. Jazyk je hladký, zatím bez otisků zubů. Červenavé tečky jsou výrazem tzv. "jahodového jazyka", jenž je znamením deficitu vitaminů B-komplexu. Kluk je (dosud) štíhlý, sportovní, agilní. Nicméně má nezřízenou chuť na sladké. Jeho matka měla těhotenskou cukrovku a ta se záchvatovitou chutí na sladké bojuje stále. Někteří chlapcovi pokrevní příbuzní jsou hyperobézní. Pokud bude chlapec v konzumaci cukru pokračovat, může proti všemu očekávání náhle ztloustnout a dostat diabetes II. Typu. Ten však může dostat i pokud zůstane jako štíhlý, což je, jak jsem vypozoroval, ta horší varianta. Ke zmíněnému jahodovému jazyku s lehkým bílým povlakem se druží dlouhodobě "přioteklý" a stále rozpraskaný dolní ret také mluvící pro faktický nedostatek vitaminů v těle.

Obr. 35)   Pacientka E. F., 47 let. Jedná se o tzv. "rýhovaný jazyk (lingua plicata). Rýhy jsou na okrajích jazyka příčné, v přední třetině je vidět i několik rýh šikmých svědčící pro účast slinivky na pacientčiných potížích. Těmi jsou až bolestivé nadýmání a úporná zácpa s pohmatovou bolestí vlevo od pupku. Nadměrná konzumace sladkostí ve hře není. Ale spotřeba silně kořeněných uzenin a černé kávy je extrémní. Jsou i silné a úporné bolesti v zádech. Přes úspěšnou podnikatelskou dráhu a navenek ráznou povahu pacientka udává rozkolísání, duševní nejistotu a stavy trémy. Svůj soukromý život popisuje jako "značně nevyrovnaný" s tím, že její dcera trpěla (přechodnou) mentální anorexií. Četné krátké rýhy na hřbetu jazyka svědčí pro možný nevyrovnaný duševní stav.

Obr. 36)   Pacientka D. F., 20 let, vysoká štíhlá šarmantní vysokoškolačka. Má tzv. jahodový jazyk, jemné otisky zubů na pravém okraji a mapovitou skvrnu v pravé zadní části jinak hladkého hřbetu jazyka. Popsaná znamení mluví pro omezení funkce jater i slinivky a pro faktický (kolísavý) nedostatek vitaminů ze skupiny B-Komplexu. Skvrna vypovídá o duševní labilitě, což potvrzuje fakt prodělané mentální anorexie. Slečna má nezřízenou chuť na sladké a kokakolu, je věčně unavená, bolí ji záda, a má (ve dvaceti!) vyšší cholesterol, sennou rýmu a zácpu. Chrup obsahuje mnoho amalgámových plomb. Břicho je citlivé nejen na pohmat, ale i na jemný poklep skoro všude. Při celkovém pohledu na tuto šarmantní sportovní studentku by ani laika ani zdravotníka nenapadlo, jakým "souborem" potíží vlastně trpí. Při detailním (alternativně diagnostickém) pohledu na její jazyk však podezření na část jejích zdravotních problémů už vzniknout může. Nositelce jazyka je pak možno již v jejích dvaceti letech nastínit soubor opatření s cílem zabránit tomu, aby se její potíže za dalších dvacet let změnily v chronické těžko ovlivnitelné choroby. Intuitivní alternativní diagnostika může někdy varovat a informovat nemocného o jeho (skrytých) zdravotních s podstatně větším předstihem než diagnostika standardní a přístrojová.

Obrázky 37-43. Níže pacientčiny poznámky k jednotlivým fotkám a vylíčení potíží.

Obr. 37)    Původně byl na jazyku v uvozovkách "jen" souvislý bílý povlak s červenými   tečkami a malými skvrnkami v zadní polovině.

Obr. 38)    Postupně se kolem špičky začaly tvořit bíle olemované skvrnky.

Obr. 39)    Ze skvrnek se vyvinuly "zarudlé mapy". Dostavila se silná bolestivost.

Obr. 40)    Mapy začal překrývat silnější bílý povlak.

Obr. 41)     Bolest jazyka v tomto stádiu ještě zesílila.

Obr. 42)    Povlak se zjemňuje, bolest polevuje.

Obr. 43)    Pacientčin komentář k poslednímu obrázku: "Jazyk je v nejlepší formě".

Text k obrázkům 37-43:

A)    Email od třicetileté ženy z února 2009.

Milý pane doktore, tuším, že při pohledu na fotografie mého jazyku budete lehce zaskočen. Sama se za něj stydím před lékaři, v restauraci, při smíchu, je velmi nepohledný. Kdyby zůstalo jen u vzhledu, tak se s ním nějak smířím, bohužel mě však neustálá tvorba bolestivých fleků a prasklinek (občas mi praská rýhování po stranách nebo střední brázda jakoby praskne a prodlouží se tak ke špičce jazyka) značně trápí. Při každém jídle, ve kterém je sebemenší špetka soli, či při konzumaci ovoce a zeleniny cítím hrozné štípání a pálení v místech skvrn, které pak ještě zarudnou a jsou o to ošklivější. V akutní fázi mě skvrny bolí i mimo dobu jídla. Nejsem si zcela jistá, od jaké doby mám jazyk v tomto stavu. Je tomu ale něco přes dva roky, co mne trápí bolesti jazyka natolik, že ho denně pozoruji a v nejhorších fázích si ho fotím.

K popisu skvrn bych uvedla následující: Mám je na jazyku prakticky neustále. Jazyk je velice bílý a jakmile se potáhne silnější vrstvou povlaku (to se mi potom lepí celý jazyk a cítím, že je na něm něco, co tam nepatří), který vypadá jako "koberec s vysokým chlupem". Pak se objeví místa, na nichž je povlak ještě koncentrovanější a to už vím, že se začne pod touto vrstvou objevovat červená dírka. Stačí do toho místečka škrábnout a v jazyku je dírka, která se potom rozlézá – jakoby "požírala" okolní povlak. Někdy zůstanou skvrny malé, jindy se roztáhnou téměř po celém jazyku, až zmizí skoro celá bílá plocha. Poté začnou papily dorůstat, potahovat se povlakem a situace se opakuje nanovo. A nazývám ty skvrny dírami, protože jsou "vyžrané" zhruba 2 milimetry do jazyku, takové děsivé krátery.

Se svým problémem jsem nejprve navštívila svou obvodní lékařku, která mi jen řekla, že to tak někdo má, že to bude asi něco se střevy, ať nejím sladkosti. Ptala jsem se jí, zda by to nemohla být Candida Albicans a ona na to, že tu má každý a chtěla mi jen tak, bez testů, předepsat Nizoral tabletky. To jsem odmítla, neboť bych si přála, aby byla zjištěna příčina a poté nasazena komplexní léčba. Už jsem pročetla na internetu velké množství stránek týkajících se alternativních postupů léčby a vím, že projevy na jazyku odrážejí potíže s jazykem přímo nesouvisející. Nicméně mě odeslala na gastroenterologii pro pozitivní nález Helicobacter pylori protilátek v krvi. Po gastroskopii a provedené biopsii vzorku – který byl negativní – pan doktor konstatoval, že Helicobacter v žaludku není. Jen mi předepsal nějaké léky na lehce překrvený žaludek a na možnou lehkou bulbitidu, ať je v případě potřeby užívám. Samozřejmě je neužívám, žaludeční potíže nemívám. Můj jazyk nechtěl ani vidět, nemám se tím prý zabývat.

Na stomatologii mi řekli to stejné. Byla jsem i za gynekoložkou požádat o zjištění hladiny hormonů, neboť jsem se ve Vaší knize dočetla, že mapovitý jazyk způsobuje také nedostatek ženských hormonů. Paní doktorka říkala, že tím to nebude, jinak bych neměla menstruaci (cyklus u mne trvá 32-35 dní), pravidelnost přišla až po narození dětí. V 15letech jsem dostala "startovací" injekci, abych vůbec začala menstruovat a co se týká hormonů, mám hodně hrubé černé chloupky – i na palcích u nohou. Antikoncepci užívám třetí měsíc, změny na jazyku žádné.

U lékařů jsem tedy pochopení nenašla, zkusila jsem tedy nejprve doplňovat zinek se selenem, poté B-komplex, pila jsem čaje na slinivku, potírala si jazyk Betadine roztokem, genciánovou violetí, vše bez efektu.

Málo solím, téměř nekořením, nápoje nesladím, sladká jídla a sladkosti v globálu mám ráda, ale nijak zvlášť je nevyhledávám, ale lhala bych, kdybych tvrdila, že si denně nedám třeba jednu Kinder čokoládku (nebo něco sladkého v tomto množství). Snažím se dodržovat pitný režim, je to pro mě boj, necítím potřebu se napít, takže si počítám množství vypitých tekutin, které bohužel ani tak nepřekročí 1,2 l za den. Alkohol piji výjimečně (víno, v létě pivo), kávu piji 1x denně slaboučkou rozpustnou s velkým množstvím mléka.

V dětství jsem trpěla často na angíny, odhaduji, že jsem od narození do 21let využívala cca 20 balení antibiotik, za posledních 8 let mi byla nasazena ATB až minulý měsíc pro zánět průdušek.

V 10 letech mi byl vyoperován appendix. Při studiích na střední a vysoké škole jsem bohužel vůbec nedodržovala životosprávu, obědy jsem vynechávala, jedla jsem hodně sladkostí a sladkého pečiva, polotovarů, vlastně si ani nevzpomínám, že bych jedla ovoce a zeleninu. V té době jsem také trpěla zácpou.

Jídelníček jsem upravila před 6 lety, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná, to už však bylo nejspíš pozdě. Před 8 lety mi zemřel dědeček, nesla jsem to těžce, nebyla jsem schopná vejít k němu na ARO bez obrovského pláče. Strašně mě bolelo, že trpí a že mu nikdo nedokáže pomoci. Byl dlouho hodně nemocný (cukrovka, Parkinsonova choroba, dojížděl na dialýzu ledvin). Bála jsem se jet na jakoukoliv dobu mimo domov. Vždy když jsme byli třeba se školou na výletě, měl děda tady doma srdeční slabost nebo žlučníkový záchvat. Při poslední cestě do Německa jsem měla divný pocit a po návratu mi maminka oznámila, že měl dědeček plicní trombózu a leží po převozu na oddělení ARO. Měsíc poté zemřel, celou dobu jsem však věřila, že se z nemocnice vrátí domů. Nevím, zda i tyto stavy mohou souviset a způsobovat změny na jazyku. V době mezi úmrtím a pohřbem se mi na zádech objevil pásový opar, ještě pár měsíců po pohřbu jsem byla psychicky rozložená.

Nyní jsem po psychické stránce relativně v klidu, opomenu-li občasné vypětí s dětmi, není nic, co by mne nějak významně ovlivňovalo. Neduhy, kterými "trpím", nepovažuji za nikterak závažné, nijak zvlášť mě neobtěžují, pravděpodobně však některé z nich budou souviset s mým jazykem. Odjakživa trpím na akné. Mám černé tečky a zejména v oblasti spodní čelisti a kolem brady i zanícené červené pupínky. Akné se mi objevuje na zádech a na krku. Ve vlasové části hlavy v týlní oblasti mám svědivý ekzém, občas i zahnisané pupínky. Ekzém se mi objevuje i ve vnějších zvukovodech. Několik měsíců v roce mívám nazelenalou rýmu, která se spíše drží u kořene nosu a lze ji občas vysmrkat. Ale spíše ji musím vtahovat, vadí mi při mluvení (mluvím přes nos), lepí se mi nosohltan a mám zhoršený čich. Od rýmy mě bolí uši a mám je lehce zalehnuté a taky mě často škrábe zadní stěna krku. Popis RTG snímku dutin: PND – okrajové lemy v antrech – bez tekutiny. Dostala jsem Avamys sprej a Xyzal tabletky, užívám je již 6 týdnů, beze změny. Byla jsem odeslána na imunologické a alergologické vyšetření. Alergií netrpím, z imunologického rozboru mi vyšlo, že jsem prodělala infekční mononukleózu (netuším kdy) a pozitivní Herpes viry, proto v současné době užívám Isoprinosin.

Amalgámovými plombami mám vyplněny téměř všechny stoličky. Mívám zkřehlé prsty na rukou i nohou, bývá mi zima i v místnostech, kde se druzí pro velké teplo svlékají do krátkého rukávu, paradoxně se hodně potím (i když je mi zrovna zima), hlavně v podpaždí.

Na nehtech se mi dělají bílé tečky, trpím svědivými výtoky a také nadýmáním, někdy po jídle dostávám křeče asi ve střevech – v oblasti nad pupkem. Teď si určitě myslíte, že jsem minimálně poloviční hypochondr, popsala jsem každou drobnost, která mě napadla. Také jsem uvažovala o pročištění střeva pomocí Hydrocolon terapie, jen nevím, jestli je ku prospěchu z důvodu odplavení přívětivých mikroorganizmů ze střeva.

B)    Email z června 2011.

Naštěstí – musím zaklepat – potíže ustoupily. Ne úplně, ale už jsem se vyrovnala s tím, že mám zkrátka "jiný" jazyk, každý přeci máme něco. Ale teď vážně…vypozorovala jsem, že tvorba skvrn má co do činění s fázemi menstruačního cyklu. Ten se mi sice o dost protáhnul, z dřívějších 32-35 dní je momentálně cca 50-60 dní, což samozřejmě není v pořádku, ale necítím se zle a nehodlám užívat antikoncepci, jen abych periodu zkrátila a upravila. A protože jsem docela citlivá, poznám, kdy nastala ovulace a v tu dobu mi zbytní povlak na jazyku a dělají se mapy. Nejsou zdaleka tak bolestivé jako tomu bývalo a ztrácejí se rychleji. Po zhruba 10 dnech se jazyk "sjednotí" a to stejné se opakuje za dalších 14 dní při menstruaci. Má lékařka něčemu takovému sice nepřikládá váhu, ale já bych řekla, že od prvního porodu, kdy byly hormony naprosto rozházené (a kdy jsem začala sledovat změny na jazyku), se alespoň trošku jejich hladina stabilizovala a mé tělo reaguje na hormonální výkyvy (jejich maximum a minimum) skrz jazyk. Mám takový "jazykový premenstruační syndrom".

.....................................................   Potud "příběh jednoho jazyka"  .........................................................

Kopírování obsahu stránky bez souhlasu autora není povoleno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!