KŘEČE, KŘEČOVÉ STAVY, KDYŽ JSME V KŘEČI
Většina z lidí ten pocit zná – z ničeho nic nějaký sval "cukne" a pak se případně "stáhne". Když v tomto nechtěném stažení sval, více svalů, končetina nebo dokonce část těla mimovolně zůstane, lze mluvit o křeči. Křeč nemusí, ale může bolet, může spontánně odeznít a již se neopakovat. Nicméně může přetrvávat a stát se tak problémem nebo signalizovat vznik nemoci nové, nebo se tak projeví nerozpoznaná "nemoc stará". Křečové stavy provázejí mnoho nemocí. Nelze je všechny jmenovat – jednalo by se o několik desítek názvů nemocí. Článek se omezí na popis spíše běžnějších stavů. V té souvislosti se rozeznávají křeče tonické, kdy svalový stah přetrvává. Křeče klonické zahrnují svalové záškuby a pojem křeče klonicko-tonické je vyhrazen stavům, kdy postižená svalová skupina zůstává v dlouhodobé křeči, která je přerušována občasnými záškuby. Následuje orientační přehled zdravotních poruch provázených křečemi.
Nízká hladina cukru v krvi, hypoglykemie. Začne to pocitem vlčího hladu, brněním v končetinách, pocením, zrychleným tepem srdce, pak se přidají i různé svalové křeče.
Nitrolební krvácení. Kromě křečí jsou tu značně silné až nesnesitelné bolesti hlavy. Ty začínají velmi náhle, v průběhu minut nebo dokonce vteřin a jsou popisovány jako "exploze v hlavě".
Zánět mozkových plen, meningitis. Křečový stav vznikne společně s narůstajícími bolestmi silnými hlavy, s horečkou, zvracením. Křeče postihují přednostně svalstvo kolem krční páteře. Tato oblast "ztuhne" a hlavu není možno sklonit dopředu a "dát bradu na prsa". Křeč šíjového svalstva s omezenou hybností může rozvinuté infekci s jistým předstihem předcházet a na hrozící nebezpečí upozornit. Svůj význam má tento příznak u dětí, které své potíže v počátečních stádiích choroby nejsou schopny detailně popsat. "Podivné" držení hlavy dítěte může být tím prvním příznakem rozbíhající se infekce, která může být v rozvinutém stádiu velmi nebezpečná.
Nedostatek vitaminu B-6. Ten způsobuje chudokrevnost, svědění, záněty jazyka a sliznice v ústech a koutků. Postižení nervů se projevuje jejich zánětem, tzv. neuritidou. U malých dětí pak nedostatek tohoto vitaminu může způsobit křeče.
Nedostatek sodíku. Jeho hladina v krvi může silně klesnout při nedostatečnosti ledvin nebo intenzivním zvracení. Ale i dlouhodobé pocení může nedostatek sodíku způsobit. Za druhé světové války svalové křeče omezovaly bojeschopnost vojáků v tropických oblastech. Pokud neměli k dispozici sůl nebo solená jídla, po nějaké době se k dalším "džunglovým" útrapám přidaly i značně bolestivé křeče které znemožňovaly chůzi, o boji ani nemluvě. V obklíčení v džungli se stávalo, že živí prohlíželi mrtvé a hledali u nich osobní zásoby kuchyňské soli nebo slané jídlo.
Nedostatek magnesia. Vzniká při prudkém zvracení, průjmu, při alkoholismu a u lidí kteří jsou výlučně na mléčné stravě. Nízká hladina hořčíku způsobuje tendenci svalů zůstat v křeči nebo až přetrvávající křečový stav s občasnými záškuby. Hořčík svaly svým způsobem "zvláčňuje", užívají ho sportovci.
Nedostatek vápníku způsobuje silné i bolestivé křeče které mohou napodobit tetanus. Vyskytuje se u řady interních chorob a někdy u pacientů na dialýze. Když se k němu přidruží další poruchy elektrolytů jako třeba nízká hladina "kuchyňské soli" a hořčíku, pak jde o vážnou zdravotní poruchu.
Tetanus. Je to akutní bakteriální onemocnění vyznačující se silnými křečemi. Ty mohou napadnout prakticky každý sval včetně svalů jazyka nebo svalů dýchacích a mimických. Křečový stav posledně jmenovaných svalů propůjčí obličeji postiženého člověka typickou grimasu upomínající na výsměch. Pro tuto tetanickou grimasu existuje latinský pojem "risus sardonicus", sardonický smích. Tetanická křeč jež postihne ruku ji nechá "ztuhnout" v poloze upomínající na polohu při psaní. Plošné protitetanové očkování učinilo tento stav vzácným.
Eklampsie jsou křeče těhotných žen, většinou prvorodiček. Příčina není zcela jasná, soudí se na rozsáhlé "stažení" malých středních tepen, které omezí zásobování svalů – ale i ledvin – okysličenou krví. Postiženy mohou být i další důležité orgány včetně mozku. Jedná o potenciálně vážný stav.
Epilepsie. Známá choroba, je podobně jako tetanus jenom o křečích. Očkovat se proti ní na rozdíl od tetanu nedá.
Křeče z horečky. Vyskytují se u horečnatých nemocí, postihují hlavně děti a děsí jejich matky. Jsou tu trvalé svalové křečové stavy se záškuby nebo bez nich nebo "na střídačku". Nebezpečí křečí z horečky bývá rodiče převážně přeceňováno. "Preventivní strach z horečky" bývá většinou nepřiměřený. Horečka do 39 stupňů se při dobrém stavu pacienta může jeden den ponechat netlumená léky. Horečka totiž imunizuje. Děti, které křeče z horečky prodělaly, zůstávají prakticky všechny "zdravé". Jedna studie dokonce tvrdí, že tyto děti jsou statisticky signifikantně inteligentnější a bystřejší než jejich vrstevníci, kteří křeče z horečky neprodělali.
Zde popis jednotlivých příčin končí. Dalo by se v něm pokračovat ještě na několika stránkách a vyprávět o řadě neurologických, interních nebo ortopedických chorob a funkčních zdravotních poruch. Křečové stavy jsou někdy vázány i na poruchy psychické, jako je třeba (prokázaná) hysterie. Nicméně pocit stálého strachu a obav zvyšuje křečovou pohotovost. Lidé, kteří jsou v "křeči duševní" a chovají se "křečovitě", mohou mít i sklon dostávat občas i viditelné křeče svalové. Sklon ke křečím se odborně označuje jako spasmofilie. Léčení křečových stavů, které nejsou vázány na definovatelnou chorobu, je pak svízelné a může spočívat ve "zkusmém" podávání různých léků (tzv. spasmolytik) provázených různými vedlejšími účinky. Spasmofilie může představovat zdravotní problém omezující kvalitu života.